Smykofonia

smykofoniaSmykofonia sezon koncertowy dla melomaluszków w wieku 0-6 i ich rodziców: dziadków, wujków i ciocie pod hasłem: “Na muzykę nigdy nie jest za wcześnie!”

Program Smykofonii budujemy w oparciu o doświadczenia Fundacji, współpracujących z nami animatorów, pedagogów, ekspertów. Wiedza o wczesnym rozwoju zdolności muzycznych dzieci, jak również silny trend odbudowujący rodzinne uczestniczenie w zdarzeniach mu­zycznych są motorem działania dla nas i wielu renomowanych instytucji mu­zycznych w Europie i Ameryce Północnej, które organizują stałe cykle koncertowe dla najmłodszych. Bezpośrednią inspiracją Smykofonii jest cykl “Chamber Tots” (Kameralne Maluchy), organizowany przez słynną Wigmore Hall w Londynie.

Naszymi partnerami i przyjaciółmi są Orkiestra Sinfonia Varsovia , Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki oraz Fundacja Orange.

W 2011 roku uzyskaliśmy grant w prestiżowym konkursie Akademii Orange, dzięki któremu nasz projekt mógł wystartować.  Smykofonia otrzymała również dofinansowanie w ramach Programu „Wydarzenia artystyczne” Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Orkiestra Sinfonia Varsovia objęła oficjalnie patronat artystyczny nad Smykofonią, a Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki zaprosiło Smykofonię do swojej siedziby  – na ulicę Elektoralną 12.

Smykofonia odniosła sukces frekwencyjny! Wszystkie miejsca na pierwszych koncertach zostały zarezerwowane w ciągu jednego dnia zapisów. Ujawniła się bardzo liczna grupa rodziców zainteresowanych taką formą spędzania czasu z dziećmi i otwieraniem ich na muzykę. Zachęceni niesłabnącym zainteresowaniem Smykofonią zorganizowaliśmy więcej koncertów. W 2011 roku odbyło 35 koncertów a w 2012 planujemy ich ponad 100. Rozwój sezonu koncertowego jest źródłem naszej wielkiej satysfakcji, ponieważ tak oto spełnia się jeden z głównych celów statutowych naszej Fundacji, która od 2005 roku działa na rzecz rozwoju muzykalności Polaków, tych najmłodszych w szczególności.

Konwencja koncertów Smykofonii wynika z potrzeb i możliwości percepcyjnych małych dzieci. Utwory są krótkie, mają przejrzystą fakturę, a wykonawcy nawiązują bliski kontakt z publicznością.

W Smykofonii wystąpili już m.in.: zespół muzyków z Filharmonii Pomorskiej, Orkiestra Arte dei Suonatori, Kwartet im. W. Lutosławskiego, Anton Birula i „Lute Duo”, „Ensemble Diderot”, „Kawalerowie Błotni”, Zespół „Il Canto” i „Hob-beats”, instrumentaliści z Filharmonii Narodowej, „Puch-Puchy”, Adam Mazurek, Michał Lisiewicz, Aleksandra Resztik, Józef Frakstein. Projekt konsultowany jest z prof. Barbarą Kamińską- psychologiem muzyki UMFC, a wśród prowadzących koncerty są: Ada Kortas z Filharmonii Pomorskiej, Malina Sarnowska, Marysia Klatka, Małgosia Szarlik-Woźniak i Viola Łabanow.

Strona projektu: www.smykofonia.pl